هديه اسلامی مذاکره اخبار سیاسی و اجتماعی

هديه: اسلامی مذاکره اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی عقب‌نشینی ۳ کانالی بورس

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با فشار سنگین فروش و در نتیجه ریزش ۵/ ۲ درصدی شاخص کل به آخر رساند. اصلاح ۲ هزار و ۸۳۴ واحدی و عقب نشینی ۳

عقب‌نشینی ۳ کانالی بورس

عقب نشینی ۳ کانالی بورس

عبارات مهم : ایران

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با فشار سنگین فروش و در نتیجه ریزش ۵/ ۲ درصدی شاخص کل به آخر رساند. اصلاح ۲ هزار و ۸۳۴ واحدی و عقب نشینی ۳ کانالی نماگر مهم سهام طی معاملات این روز عمدتا تحت تاثیر افت قیمت بزرگان گروه فلزی، معدنی و پتروشیمی رقم خورد. به نظر می رسد هراس از روند قیمت ها در بازارهای رقیب بااهمیت ترین علت ریزش بهای سهام هست. ضمن اینکه شکل گیری موج اصلاحی بعد از رشد شتابان قیمت ها، ابهامات در سیاست گذاری اقتصادی و نگرانی ها از آینده برجام و بازگشت تحریم ها از دیگر عوامل فشار بر سهام ارزیابی می شوند.

با این حال، عوامل بنیادی همچنان بر جذابیت سهام در برابر رقبا تاکید دارند و انتظار می رود بعد از آخر موج اصلاحی اخیر، قیمت ها اوضاع تعادلی خود را بازیابند. در این گزارش، ضمن بررسی ریسک ها و وقت های سهام، علل ریزش قیمت را از نظر ۳ کارشناس بازار سرمایه زیر ذره بین قرار داده ایم.

عقب‌نشینی ۳ کانالی بورس

هراس از رقبا و موج سنگین اصلاح

بازارهای ارز و سکه در روزهای اخیر اوضاع نامتعادلی را سپری کردند. استمرار سیاست دولت در قبال بازار ارز و عدم موفقیت آن جهت مهار رشد افسارگسیخته قیمت دلار به نگرانی ها در بازار سهام دامن زده و در نتیجه عقب نشینی تقاضای سهام را به دنبال داشته است.قیمت های سهام در همان ساعت آغازین معاملات دیروز با فشار فروش در اغلب صنایع به خاص گروه های فلزی، معدنی و پتروشیمی رقم خورد. شدت یافتن عرضه سهام در معاملات دیروز مختص نمادهای بزرگ و شاخص ساز نبود. افت همزمان شاخص کل با شاخص کل هم وزن (با اثر یکسان نمادها) در آخر معاملات دیروز موید فضای منفی حاکم بر بازار و افت قیمت ها در صنایع بزرگ و کوچک بازار هست. اصلاح قیمت ها در مقیاس وسیع و فارغ از جنبه های بنیادی بنگاه ها، نشان دهنده نقش متغیرهای کلان در تحولات بازار سهام است که در معاملات دیروز اغلب نمادها نیز تبلور یافت. شاخص ۳۰ صنعت از صنایع ۳۸ گانه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در جریان دادوستدهای دیروز افت کرد که این امر به خوبی ماهیت دسته جمعی واکنش‌ها معامله گران در روز گذشته را نشان می دهد.

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با فشار سنگین فروش و در نتیجه ریزش ۵/ ۲ درصدی شاخص کل به آخر رساند. اصلاح ۲ هزار و ۸۳۴ واحدی و عقب نشینی ۳

انعکاس این حرکت دسته جمعی را می توان در واکنش‌ها معامله گران خرد بازار نیز مشاهده کرد. فعالان حقیقی بازار در جریان معاملات دیروز عمدتا جزو فروشندگان سهام بودند؛ به طوری که بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان سهم از سبد دارایی سهامداران حقیقی به پرتفوی حقوقی ها انتقال یافته شد. جابه جایی سهام در این ابعاد و خروج فعالان حقیقی از بازار نشانه ای از بروز ریسک های سیستماتیک هست. ولی چنان که در گزارش های پیشین نیز اشاره شد سهام در مقایسه با رقبا همچنان جالب است و انتظار می رود با فروکش کردن هیجان معامله گران تقاضایی جهت سهام بنیادی زیاد کردن پیدا کند.

اغلب کارشناسان این موج اصلاحی را امری طبیعی قلمداد می کنند. پیش از این، موج قدرتمند نقدینگی بازدهی ۲۰ درصدی جهت شاخص سهام ظرف کمتر از ۱۰ روز کاری را رقم زد. ولی این موج هیجانی که همزمان با شدت یافتن التهابات در بازار ارز و سکه بود در پی انتظارات صعودی از تعدیل قیمت های ارز و همچنین تطبیق قیمت سهام با قیمت های نسبی در سایر بازارها شکل گرفت. اغلب تحلیلگران بازار نیز انتظار داشتند که بعد از توقف این روند پرشتاب قیمت ها وارد فاز اصلاح شوند. به این ترتیب، با رشد شتابان قیمت ها انگیزه جهت عرضه سهام زیاد کردن یافت و در نتیجه، موج شناسایی سود به منظور حفظ سرمایه ها از گزند ریسک های آتی به افت دسته جمعی سهام انجامید.

بیم و امیدهای سیاسی

اگر چه حافظه ما از تحریم ها تا حدودی دلواپس کننده است ولی سیگنال های مثبت از سوی سران اروپایی جهت حفظ و حراست از برجام در شرایط فعلی امیدوارکننده است و در واقع نشانه ای از تفاوت مناسبات سیاسی ما با نظام بین المللی نسبت به تحریم ها طی دوره قبل است.

عقب‌نشینی ۳ کانالی بورس

در حالی که بیم بازگشت تحریم ها و شدت یافتن روزافزون فشارهای آمریکا به نگرانی ها در این زمینه دامن زده هست، حمایت اخیر سران اروپایی در جهت پایبندی به توافق هسته ای امیدها را به اردوی اقتصاد کشور عزیزمان ایران آورده است و می تواند نشانه ای از چشم انداز را فراروی اقتصاد کشور عزیزمان ایران ترسیم و قلمرو ریسک ها را محدودتر کند.

از اخبار امیدوارکننده اخیر تصمیم گروه خاص اقدام مالی(FATF) در آخرین نشست خود مبنی بر تعلیق اقدام تقابلی علیه کشور عزیزمان ایران جهت چهارماه دیگر بود. عنوان پیوستن کشور عزیزمان ایران به کنوانسیون بین المللی مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم یکی از مباحث مهمی بود که طی روزهای اخیر نگرانی هایی در فضای داخلی برانگیخت. در شرایطی که حلقه تحریم ها روزبه روز تنگ تر می شود تعلیق اقدام علیه ایران، از سوی گروه خاص اقدام مالی گام مثبتی جهت اقتصاد کشور در این برهه حساس به شمار می رود. این تصمیم از آن جهت حائز اهمیت است که آمریکا به همراهی لابی گسترده با دیگر قدرت های همسو بارها تلاش کرده تا کشور عزیزمان ایران را به فهرست سیاه این نهاد بین المللی بازگرداند، بنابراین تصمیم اخیر را می توان اقدام مثبتی در جهت منافع کشور عزیزمان ایران دانست که در کنار حمایت قدرت های اروپایی از برجام به عنوان عوامل امیدبخش در شرایط فعلی اقتصاد کشور به شمار می روند.

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با فشار سنگین فروش و در نتیجه ریزش ۵/ ۲ درصدی شاخص کل به آخر رساند. اصلاح ۲ هزار و ۸۳۴ واحدی و عقب نشینی ۳

سه عامل ریزش بورس

علیرضا مستقل، کارشناس بازار سرمایه: زیاد کردن حجم عرضه ها و فشار فروش در معاملات دیروز، بعد از رشد قابل توجه قیمت ها در روزهای قبل امری کاملا طبیعی هست. معمولا بعد از شکل گیری موج صعودی در قیمت ها، بازار وارد مدار اصلاحی می شود. به عبارت دیگر، میل به شناسایی سود بعد از ایجاد یک موج افزایشی موجب می شود قیمت ها تا حدودی اصلاح شوند؛ هر چند با در نظر گرفتن شرایط بنیادی بازار قیمت های کنونی را با تقریب ۵ درصدی می توان قیمت های تعادلی دانست. بنابراین انتظار می رود بعد از اصلاح شدید قیمت ها شاهد شکل گیری سطوح حمایتی در روزهای آینده باشیم.به عقیده علیرضا مستقل، عامل دیگری که به نظر می رسد فشار بر قیمت ها را طی معاملات دیروز شدت یافتن کرد عنوان ورود مهمانی بزرگ به بازار سرمایه هست. به گفته او، زمزمه های عرضه اولیه سهام پتروشیمی پارس در معاملات امروز یکی از مولفه هایی است که در فشار عرضه سهام موثر بود. با توجه به حجم سهام پتروشیمی پارس و همچنین اوضاع مالی و عملکرد این شرکت انتظار می رود استقبال نسبتا مطلوبی از این سهم صورت بگیرد.

عقب‌نشینی ۳ کانالی بورس

به گفته مستقل، عامل سومی که زمینه را جهت شدت یافتن فشار فروش طی معاملات دیروز فراهم کرد تسویه اعتبارات کارگزاری هاست. چنان که در هفته های گذشته مشاهده کردیم ارزش معاملات همزمان با قیمت ها رشد چشمگیری داشت. موضوعی که موید ورود منابع تازه به بازار بود. ولی بخشی از این منابع تازه در قالب خریدهای اعتباری صورت گرفت. بنابراین انتظار می رود در شرایط فعلی و با توجه به رشد محسوس قیمت ها طی دو هفته گذشته، میل به شناسایی سود و تسویه اعتبارات، به زیاد کردن حجم عرضه در بازار دامن بزند.

مستقل در رابطه با ایجاد بازار دوم ارز به «دنیای اقتصاد» گفت: ایجاد بازار دوم ارزی تاثیر مستقیمی بر ارزش سهام بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران ندارد. به گفته او، از آنجا که اغلب بنگاه های بزرگ بورسی مشمول این طرح نمی شوند، انتظار می رود سهام اثرپذیری معناداری از این اقدام نداشته باشند. ولی اجرایی شدن این سیاست می تواند اوضاع نامتعادل و غیرشفاف بازار ارز را اصلاح ببخشد و در نتیجه، قیمت های ارز در سیستمی براق تعیین شده است و شاهد تاثیر غیرمستقیم این سیاست بر سهام، به خاص سهام دلاری بازار باشیم.

علیرضا مستقل در رابطه با عرضه گواهی سکه در بورس به «دنیای اقتصاد» گفت: معامله گواهی سکه در بورس تاثیر چندانی بر سهام ندارد ولی از این حیث که متقاضیان سکه از طریق بورس اقدام به خرید و فروش کنند و بنابراین عموم سرمایه گذاران آشنایی بیشتری با بازار سرمایه پیدا می کنند مناسبت خجسته ای هست. به بیان دیگر، با ورود این دسته از سرمایه گذاران به بازار سرمایه باعث عمق بخشی زیاد به بازار می شود.

سال تلاقی هیجان

مهرداد منتظری، کارشناس بازار سرمایه: در بررسی افت قیمت ها طی معاملات امروز نمی توان صرفا عوامل درونی را عامل فشار بر قیمت ها بیان کرد و زیاد باید به متغیرهای کلان حاکم بر اقتصاد و بازار سهام توجه داشت. واقعیت این است که موجی از نقدینگی طی دو هفته گذشته با چاشنی هیجان وارد بازار شد و قیمت ها را به نحو غافلگیرکننده ای زیاد کردن داد. موج صعودی اخیر عمدتا در تصویر العمل به انتظار جهت عقب نشینی دولت در تعیین قیمت های ارز رقم خورد ولی اصلاح شدید قیمت ها در چند روز گذشته، حاکی از برآورده نشدن انتظارات دلاری فعالان بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. به عبارت دیگر، زیاد کردن شدید و شتابان قیمت ارز در هفته های قبل و ثبت رکوردهای تازه، الگوهای ارزش گذاری را در بین فعالان سهام دستخوش عوض کردن کرد و در نتیجه، تقویت انتظارات صعودی را به دنبال داشت. به این ترتیب، موجی از نقدینگی به سمت سهام سرازیر شد و جهش قیمت ها را رقم زد.

اما پافشاری دولت بر دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی و الزام صادرکنندگان بزرگ بورسی به واریز ارز خود به سامانه نیما با قیمت تسعیر رسمی، موجب تخلیه هیجان در بازار و سرکوب انتظارات همکاری کنندگان شد.نکته دیگری که طی روزهای اخیر به رشد قیمت ها دامن زد ورود منابع تازه به بازار بود که به نظر می رسد بخشی از این منابع به اعتبارات کارگزاری ها تخصیص داده شده است داشته هست. با این حال، تجمیع عوامل نشان می دهد بخش عمده نقدینگی تازه در بازار، واقعی بوده هست. حضور پررنگ فعالان حقیقی و اشتیاق آنان جهت تقاضای سهام بعد از زیاد کردن طی این دو هفته نیز موید همین واقعیت هست. بنابراین گرچه آمار رسمی در رابطه با حجم خرید اعتباری در بازار منتشر نمی شود ولی برآوردها نشان می دهد سهم خریدهای اعتباری در جهش قیمت ها طی دو هفته گذشته نسبت به منابع واقعی یا غیراعتباری چندان زیاد نیست. ضمن اینکه، زیاد کردن حجم نقدینگی و هجوم آن به بازارهای موازی چون سکه و ارز نیز حاکی از قدرت پول های سرگردانی است که بخشی از آن طی دو هفته اخیر به سمت سهام سرازیر شد. بنابراین، با در نظر گرفتن ابعاد نقدینگی موجود در اقتصاد می توان گفت منابع تازه عمدتا از بیرون وارد بازار شده است و از این حیث، نمی توان سهم زیادی جهت خریدهای اعتباری در نظر گرفت.

موضوع دیگری که جهت بازار حائز اهمیت است عوض کردن شرایط اقتصاد کلان در امسال هست. سال ۹۷ را می توان سال تلاقی ریسک های سیستماتیک در اقتصاد دانست. در حالی که بازار سهام در سال ۹۶ اوضاع نسبتا باثباتی را تجربه کرد ولی در امسال شاهد شدت یافتن ریسک ها هستیم. کناره گیری آمریکا از توافق هسته ای و فشار روز افزون این کشور بر کشور عزیزمان ایران یکی از بااهمیت ترین تفاوت های اقتصاد کشور عزیزمان ایران در امسال نسبت به سال ۹۶ هست. از سوی دیگر، سیاست گذاری های ناموفق دولت در زمینه ارز، تجارت خارجی و بخش پولی اقتصاد هم عملا ریسک های سرمایه گذاری را زیاد کردن داده است.

در همین راستا، یکی از بااهمیت ترین متغیرهای اثرگذار که معاملات سهام را به شدت تحت الشعاع قرار داده و می دهد قیمت دلار و تحولات اطراف بازار ارز هست. واقعیت این است که تحولات بازار ارز در روزهای اخیر چندان به کام سهام نبوده و انتظار می رود در آینده شاهد تحول در این حوزه باشیم. حال، توصیه ای که می تواند اثر معناداری بر معادلات حاکم بر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران داشته باشد ایجاد بازار دوم جهت ارز است که در هفته گذشته از سوی دولت مطرح شد. هر چند در صورت تحقق این عنوان می توان انتظار داشت که بازار ارز از عمق بیشتری برخوردار شده است و قیمت ها در بازاری براق تعیین شوند. هر چند منابع ارزی مشمول این طرح تنها مشمول بر ۲۰ درصد از ارز حاصل از صادرات می شود ولی همین حجم ارز هم می تواند به بازار شفافیت بیشتری ببخشد.چون قیمت های کنونی در بازار غیررسمی جهت فعالان بازارها به خاص بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران چندان اطمینان بخش نیست و احتمالا اگر این طرح جامه عمل بپوشد، انتظار می رود شاهد بازار براق تری باشیم که قیمت ها در آن به قیمت تعادلی نزدیک تر می شوند. از طرف دیگر، تحقق این امر و تعیین قیمت ارز بر اساس سازوکار بازار می تواند به عنوان سیگنال مثبتی جهت بنگاه های بورسی تلقی شود؛ بنگاه هایی که اکنون ملزم به واریز ارز حاصل از صادرات خود به سامانه نیما هستند.

اصلاح قیمت ها به دنبال شناسایی سود

ایمان مقدسیان، کارشناس بازار سرمایه: بازار سهام اکنون هم به لحاظ بنیادی و هم به لحاظ روند قیمت ها طی دو هفته گذشته در شرایط خاصی قرار دارد. واقعیت این است که شاخص سهام ظرف مدت ۱۰ روز رشد قابل ملاحظه ای را تجربه کرد و در این میان نقش نمادهای شاخص ساز چشمگیر بود. از سوی دیگر، پرسشها کلان حاکم بر بازار همچون کم کردن ارزش ریال و نگرانی از بازگشت تحریم ها دو عنوان مهم فراروی سهام هستند.

یکی از نکات مهم طی این ۱۰ روز که بازار روند صعودی پرشتابی داشت زیاد کردن عرضه ها بود که موجب کم کردن میزان نقدینگی در بازار شد. از سوی دیگر، با رشد قابل توجه قیمت ها در این بازه زمانی، قیمت ها جهت عرضه سهام جالب شدند. به این ترتیب، رغبت سرمایه گذاران جهت شدت یافتن عرضه و حفظ سود از گزند ریسک های آتی زیاد کردن یافت و در نتیجه، قیمت ها تحت فشار فروش وارد مدار اصلاح شدند.در مجموع، رشد سریع قیمت ها و بعد از آن، میل به شناسایی سود و همچنین زیاد کردن عرضه سهام در روزهای رشد بازار از عوامل مهم اثرگذار بر ریزش قیمت ها ارزیابی می شوند که بازتاب آن را در معاملات روز گذشته شاهد بودیم.از طرف دیگر، زیاد کردن بازدهی سهام طی دو هفته اخیر به رغم پرسشها سیاسی و در تصویر العمل به اوضاع تازه پولی صورت گرفت. کم کردن شدید ارزش ریال طی این مدت و زیاد کردن قیمت ها در بازارهای رقیب موجب تقویت تقاضا به منظور تطبیق سهام با شرایط تازه پولی است.اما توصیه دیگری که اوضاع بنیادی سهام را متمایز کرده، عنوان برجام و بیم بازگشت تحریم هاست.

گرچه بازار طی این دو هفته بدون توجه به ریسک پرسشها سیاسی و بازارهای جهانی رشد کرد ولی نگرانی ها در این دو زمینه نیز می تواند شرایط را جهت حضور موثر متقاضیان سهام سخت کند.در رابطه با ایجاد بازار دوم ارز نمی توان اظهارنظر دقیقی کرد و باید دید که این طرح در عمل چگونه محقق می شود. در یک سناریوی محتمل امکان دارد که این طرح با محدودیت هایی نظیر دامنه نوسان اجرا شود. بنابراین چنین محدودیتی بر مکانیزم قیمت ها در بلندمدت کارآیی نخواهد داشت چون معمولا بازار میل به تعادل دارد و وضع چنین محدودیت هایی تنها موجب شکل گیری پدیده صف می شود و عملا تاثیری در افق زمانی طولانی ندارد.

معاملات دیروز از دریچه آمار

شاخص کل در همان ساعت آغازین معاملات با فشار سنگین فروش، به خصوص در نمادهای گروه فلزی و معدنی مواجه شد. گرچه فشار عمومی عرضه قیمت ها را وارد مدار منفی کرد ولی ترکیب عرضه سهام در صنایع متفاوت یکسان نبود و در این بین، سهام گروه فلزی و معدنی بیش از سایر نمادها تحت فشار فروش بودند. جهت مثال، «ذوب»، «کاوه»، «میدکو» و «کنور» از جمله نمادهایی بودند که روز گذشته در صدر صف پرشمار فروش قرار گرفتند. حتی حمایت تمام قد سهامداران حقوقی و خالص خرید مثبت بیش از ۶۳ میلیارد تومانی این دسته از فعالان نتوانست مانع از ریزش شدید قیمت ها در این دو گروه شود.

در مجموع شاخص ۳۰ صنعت بورسی در آخر معاملات دیروز کم کردن یافت که در بین گروه های بزرگ، هلدینگ ها و گروه فلزات اساسی با افت بیش از ۴ درصدی شاخص مواجه شدند. گروه پالایشی و پتروشیمی نیز کم کردن بیش از ۳ درصدی را ثبت کردند.قطعه سازان گروه ماشین اغلب بر مدار رشد قیمت معامله شدند. نمادهای «خوساز» و «خمحور» و «خکار» از نمادهای پرتقاضای این گروه با صف های خرید بیش از ۲ و یک میلیون سهمی بودند.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | اقتصاد | اقتصاد | اقتصادی | روز گذشته | سرمایه گذار | سرمایه گذاری

عقب‌نشینی ۳ کانالی بورس

عقب‌نشینی ۳ کانالی بورس

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog